Porovnanie podláh

Keramické a porcelánové obklady:

 

Výhody: tieto podlahy sú veľmi pevné, odolné, majú širokú škálu farieb a dekorov, sú trvácne, ľahko vymeniteľné, ľahko sa čistia a dezinfikujú.

Nevýhody: v špárach sa môžu časom uchytiť nečistoty, ktoré sa ťažšie čistia, sú veľmi tvrdé a bosé chodidlá to budú cítiť. Je s nimi spojené riziko, že prasknú pri páde ostrých a ťažkých predmetov.

 

Koberec

 

Výhody: Pri chôdzi je veľmi tichý, vytvára pohodovú atmosféru a je výbornou voľbou obzvlášť v chladnejšom období. Koberec je taktiež odolný proti poškodeniu spôsobeného pádom rôznych ťažkých predmetov.

Nevýhody: Dokáže sa veľmi ľahko zašpiniť a v prípade poliatia rôznymi tekutinami je čistenie obzvlášť náročné. Pri veľmi častom namáhaní a používaní sa v porovnaní s pevnými podlahami veľmi rýchlo opotrebuje.

 

Vinyl

 

Výhody: jednoduchá inštalácia, možno ho použiť na existujúcu staršiu podlahu, pružnosť, odolnosť a vodotestnosť.

Nevýhody: ťažšia výmena prípadne poškodených častí.

 

Korok

 

Výhody: ľahko sa udržiava a čistí, ekologická a odolná voči opotrebeniu v často namáhaných miestnostiach.

Nevýhody: Môže nasať vodu, preto sa neodporúča do kúpelní a vlhkých miestností. Vo všeobecnosti vyššia cena v porovnaní s ostatnými typmi tvrdých podláh.

 

Laminát

 

Výhody: Jednoduchá inštalácia a čistenie, vysoká odolnosť a tiež vo všeobecnosti nižšia cena v porovnaní s ostatnými typmi tvrdých podláh.

Nevýhody: Tvrdosť, nie je vyrábaná zo 100% prírodných materiálov a môže sa poškodiť pri kontakte s vodou.

 

Drevo

 

Výhody: Trvácnosť, odolnosť, ľahká údržba a čistenie. Po dlhšom čase je možné drevenú podlahu znova prebrúsiť a bude vyzerať ako nová. Drevo dodáva interiéru príjemnú atmosféru a pocit domova.

Nevýhody: Náchylnosť na vlhkosť a prípadné poškodenie súvisiace s dlhodobou vlhkosťou. Vo všeobecnosti vyššia cena v porovnaní s ostatnými typmi tvrdých podláh.

 

Laminátové podlahy
Drevené podlahy
Vinylové podlahy