Najpopulárnejšie interiérové dizajnové štýly
Minimalistický interiérový dizajn
Charakteristika
Minimalistický interiérový dizajn vznikol v druhej polovici dvadsiateho storočia. Je charakteristický najme jednoduchosťou. Na prvý pohľad sa interiér zariadený v tomto štýle môže zdať strohý, ale vzhľadom na dlhodobé bývanie je veľmi príjemný.
Farba: Základ tvoria neutrálne farby (biela, čierna alebo odtiene šedej), kombinované s jednou alebo dvomi kontrastnými, výraznými a živými farbami.
Nábytok: Čím menej nábytku, tým lepšie. Charakteristický je jednoduchý nábytok v neutrálnych farbách (najmä bielej).
Podlahy: Podlahou pri tomto interiérovom štýle môže byť čokoľvek (drevo, laminát, vinyl či dokonca betón). Mali by však byť plynulých nekontrastných farbách s výraznejším kobercom.
Steny: Čisté a predovšetkým biele, s výrazným doplnkom alebo obrazom vo zvolenej doplnkovej kontrastnej farbe.
Industriálny interiérový dizajn
Charakteristika
Industriálny interiérový dizajn je obľúbený najmä v podkrovných bytoch alebo starších stavbách prestavených na obytné priestory. Charakteristickou vlastnosťou tohto štýlu je vytvorenie ilúzie drsných materiálov, ktoré naznačujú priemyselnú minulosť. Najtypickejšie materiály sú najmä kov, tehly, kameň a drevo. Často sa niektoré steny nedokončené, čo ešte zvýrazňuje pocit surovosti priestoru.
Farby: Mali by ste si vybrať teplé a neutrálne farebne tóny. Najviac sa však hodia odtiene šedej.
Podlahy: Používajú sa drevené alebo kamenné podlahy, no môžeme sa stretnúť aj s lešteným betónom, čo však nie je najideálnejšie riešenie.
Steny: Steny by mali byť čo najsurovejšie. Dobre tu fungujú napríklad odhalené tehly, oceľové trámy, odkrytý betón a nedokončené drevo.
Nábytok: Pre tento interiérový štýl sú typické veľké a pohodlné sedacie súpravy, funkcionalistický nábytok a hrejivý pocit domova dotvárajú veľké listnaté rastliny.
Moderný interiérový dizajn
Charakteristika
Moderný interiérový dizajn získal svoje charakteristické vlastnosti z moderného umenia a abstrakcie, ktoré mu predchádzali. Vychádza z dekoratívneho umenia – najmä Art Deco, ktoré bolo populárne koncom 19. Storočia a začiatkom 20. Storočia. Tento štýl dosiahol svoj vrchol v 50-tych a 60-tych rokoch 20. storočia.
Tvary: Moderný dizajn vo veľkom využíva geometrické tvary ako sú štvorce a obdĺžniky spolu s hladkými krivkami (čistými čiarami). Kruhy a ovály sú tiež veľmi bežné. Moderný interiérový dizajn je vo všeobecnosti jednoduchý až minimalistický s malými dekoračnými predmetmi, ktoré majú za úlohu prerušovať rovnomerné a ploché línie.
Materiály: Tento interiérový dizajn využíva mnoho materiálov. Najzastúpenejšie sú drevo a plast. Dizajnéri často nanášajú cez drevo nepriehľadné farebné nátery, aby tak zakryli vzhľad prirodzeného dreva. Niekedy sa však prirodzené drevo používa ako organický kontrast k umelým tvarom a materiálom. Lesklé kovy ako napríklad nehrdzavejúca oceľ patria medzi základné materiály tohto interiérového štýlu. Kov môže byť použitý na čokoľvek – od stoličiek o lampy. Ďalšie dôležité materiály sú tiež sklo a plast.
Shaker interiérový dizajn
Charakteristika
Shakeri sú náboženská sekta ktorá vznikla v Anglicku okolo roku 1700. Vo svete sú však známi vďaka svojim kultúrnym prínosom – štýlom hudby a nábytku. Shakeri veria v jednoduchosť spoločné bývanie a spoločné vlastníctvo. Žiadny predmet v domácnosti by nemal byť dekorovaný a preto sú interiéry v tomto štýle rustikálne a surové.
Farby: Pre tento interiérový štýl sú charakteristické neutrálne farby ako je biela, šedá alebo bledé odtiene hnedej.
Podlahy: Používajú sa najmä nemorené drevené podlahy zvýrazňujúce prirodzenú teplú farbu dreva.
Steny: Mali by byť holé v neutrálnych farbách (najmä biele).
Nábytok: Využíva sa jednoduchý drevený rustikálny nábytok v štýle Shaker.
Toskánsky interiérový dizajn
Charakteristika
Toskánsky interiérový dizajn čerpá inšpiráciu v starých talianskych dedinách. Toskánske interiéry majú rustikálny vzhľad ktorý je charakteristický kamennými terasami a robustným nábytkom s elegantným železným akcentom. Taktiež sa vyznačuje terakotovými dlaždicami, textúrovými stenami a elegantnými nástennými maľbami.
Farba: Farebná paleta v tomto interiérovom štýle pozostáva zo zemitých a nenáročných odtieňov charakteristicých tiež pre toskánske svahy.
Podlahy: Používajú sa najmä terakotové dlaždice ale tiež aj kameň, mozaiková dlažba alebo opotrebované drevo v kombinácií so starožitnými kobercami.
Archytektúra: Pre toskanske stavby sú typické hrubé steny, trámové stropy a tiež jednoduché okná.
Španielsky interiérový dizajn
Charakteristika
Španielsky interiérový dizajn je živý, farebný stredomorský štýl, ktorý predstavuje kombináciu rustikálnych víl, slnečných terás a pevného rodinného pocitu pohodlia. Na rozdiel od iných dizajnových štýlov je španielsky interiérový dizajn pomerne ľahké dosiahnuť.
Steny: V španielskom interiérovom štýle sú steny zvyčajne upravené štukovou stierkou alebo zvláštnou technikou, pri ktorej sa na pridanie zaujímavého konečného efektu používajú štetky, vzory, špongie alebo rôzne odtiene tej istej farby. Veľa tradičných interiérov v španielskom štýle má drevené okná a stropy s drevenými trámami.
Farby: Medzi typické farby patria teplé odtiene ovplyvnené stredomorskými krajinami a tónmi zeme. Svoje miesto tu nájde oranžová, čokoládovo hnedá, modrá, tmavo červená a horčicovo žltá.
Podlahy: Vo všeobecnosti s pre tento interiérový dizajn typické tvrdé podlahy spestrené kobercami. Tradičné španielske koberce majú viazanú väzbu v šikmých radoch. Neutrálna béžová, hneda alebo špinavá farba vytvárajú pozadie pre vzory v zelených a žltých farbách. Najobvyklejším výberom podlahy v španielskom štýle je drevo, avšak dizajnéri, ktorí dbajú o rozpočet si môžu vybrať alternatívne podlahové riešenia.
Nábytok: Na výrobu nábytku v španielskom štýle sa často využíva tmavé drevo alebo tmavé drevene dekory. Medzi najpoužívanejšie dreviny a odtiene patria mahagón, orech, eben, teak a palisander. K španielskemu štýlu neodmysliteľne patria kožené kreslá a drevene stoličky čalúnené v tkaných bavlnených tkaninách.





